Přítomnost a budoucnost elektrického vytápění aneb co se změnilo po pěti letech

Elektrické vytápění v ČR - procitání z virtuální reality - silná mediální kampaň vedená proti elektrickému vytápění zejména v letech 1994-1998 měla za cíl utvrdit veřejnost v přesvědčení, že tento druh a zejména tzv. "přímotopy" jsou zavrženíhodným, velmi drahým a neperspektivním vytápěním.

Elektrické vytápění v ČR - procitání z virtuální reality
Silná mediální kampaň vedená proti elektrickému vytápění zejména v letech 1994 -1998 měla za cíl utvrdit veřejnost v přesvědčení, že tento druh a zejména potom tzv. "přímotopy" jsou zavrženíhodným, velmi drahým a do budoucna neperspektivním vytápěním. Vzhledem k tomu, že v mediích se objevovaly pouze extrémně negativní případy aplikace el. vytápění, lze konstatovat, že udržení stávajícího počtu uživatelů a jejich postupný růst po roce 1999 byl téměř výhradně záležitostí ústně šířené pozitivní reklamy - většinou formou sdělení vlastní dobré zkušenosti stávajících uživatelů.

Z níže uvedeného grafu číslo 1. je zřejmé, že mediální kampaň se nijak masivně nedotkla stávajících uživatelů elektrického vytápění a měla dopad téměř výhradně na potenciální nové zákazníky bez vlastní praktické zkušenosti s el. vytápěním. Nárůst prodeje elektrických topných systémů FENIX v ČR činil mezi lety 2000 až 2008 + 69%.

O tom, že se podařilo široké veřejnosti vnutit svět virtuální reality rovněž v oblasti vývoje cen svědčí i následující graf znázorňující skutečný vývoj cen elektrické energie a zemního plynu pro vytápění domácností od roku 1990. Ačkoliv je z grafu patrné více než dvojnásobné tempo růstu cen zemního plynu oproti el. energii, veřejné mínění je díky profesionálně dokonale zvládnuté manipulaci stále přesvědčeno o naprostém opaku.

Stále chybějící podpora "teoretické fronty"
Energetická úspornost dobře regulovaných, zejména elektrických přímotopných soustav, začíná být všeobecně uznávána a výsledky dlouhodobých měření akceptovány i odbornou veřejností. I přes četné pokusy - naposledy např. prestižní internetový server TZB- INFO - však stále chybí odpovídající mechanismus výpočtu umožňující objektivní stanovení předpokládaných nákladů na elektrické vytápění objektů. Nyní používané výpočty docházejí stále k údajům řádově vzdáleným reálně naměřeným výsledkům. Je zjevné,že k nejvýraznějšímu podcenění efektivnosti el. topných systémů dochází v nedostatečném zohlednění jejich téměř dokonalé regulovatelnosti. O hloubce rozporu mezi stávající teorií a praxí hovoří následující tabulka porovnávající tzv. teoretické náklady na vytápění jednotlivých typů objektů s údaji tarifní statistiky vydávané každoročně ERU :

Tabulka č.1: Porovnání spotřeby energie a nákladů na elektrické vytápění z tarifní statistiky ERU a z teoretických výpočtů (rok 2007)

Spotřeba energie a náklady na elektrické vytápění Průměrný
Byt (80m²) RD (120m²)
Statistická celková spotřeba el. energie (kWh/rok) 9 691 15 018
Statistická spotřeba energie na vytápění (kWh/rok) 6 766 10 016
Statistické náklady na vytápění (Kč/rok) *) 4 736 7 011
Teoretická spotřeba el. energie na vytápění (kWh/rok) 11 223 28 058
Teoretické náklady na vytápění (Kč/rok) 22 042 55 106

 

Výpočet je zjednodušen, skutečné náklady na vytápění jsou nižší, neboť topení může vzhledem k blokaci probíhat pouze v režimu nízkého tarifu.

Z předchozí tabulky je zřejmé, že tzv. teoretické propočty nemají žádnou oporu ve statisticky doložených výsledcích. Prakticky naměřené hodnoty u sledovaných aplikací se přitom jasně přibližují hodnotám tarifní statistiky a ukazují nereálnost teoretických propočtů.

Trendy v oblasti elektrického vytápění
Nynější vývoj na trhu ČR v oblasti elektrických topných systémů kopíruje situaci na vyspělých trzích severských a západoevropských. Zájem zákazníků tak přechází z nejlevnějších výrobků - el. konvektorů na tzv. velkoplošné topné soustavy a elektrické konvektory jsou stále častěji používány pouze jako doplňkový zdroj tepla zajišťující potřebnou dynamiku topného systému, případně jako zdroj tepla v podružných prostorách. Elektrické přímotopné systémy se stávají rovněž stále častěji součástí topných soustav s tepelným čerpadlem či velmi populárními krby.

Naprosto novým trendem je potom dnes již masové užití přímotopných systémů v tzv. nízkoenergetických domech (NED), případně i v domech pasivních. V těchto aplikacích je elektrické vytápění, vzhledem k nízkým pořizovacím nákladům, prakticky nulovým nákladům na údržbu, bezobslužnému provozu a přesné regulaci, vyhodnocováno jako naprosto bezkonkurenční, provozní náklady přitom, vzhledem k velmi nízkým spotřebám energie na vytápění, nehrají již významnou roli. Dnes jsou v této kategorii běžně nabízeny domy se spotřebou energie na vytápění ve výši 5 – 6 tis. kWh/rok, což činí v cenách roku 2009 roční náklady na vytápění cca 11 -13 tis. CZK.

V Jeseníku 29.4.2009, Ing. Cyril Svozil

TOPlist