Test sálavého panelu YUNSOR a porovnání s panelem ECOSUN

Na veřejně přístupných internetových stránkách serveru youtube.com se objevilo video, které prezentuje srovnávací test panelu ECOSUN 300U s výrobkem čínské firmy YUNSOR.

Na veřejně přístupných internetových stránkách serveru youtube.com se objevilo video, které prezentuje srovnávací test panelu ECOSUN 300U s výrobkem čínské firmy YUNSOR:

http://www.youtube.com/watch?v=dXFjhFtbECw&feature=related

Z průběhu testu i z jeho závěrů, je zřejmé, že výrobce nemá dostatečné znalosti v oboru termodynamiky a jeho závěry jsou naprosto zavádějící:

  1. Podmínky, za kterých se testy provádí, svědčí o nedostatečném technickém vybavení i teoretických znalostech obsluhy
  2. Hlavním principem topného panelu není, aby se rozehřál na nejvyšší možnou teplotu, to spíše svědčí o špatné schopnosti předat teplo dál pomocí sálání v infračerveném spektru.
  3. Výsledek testu, ukazující nevýznamný rozdíl povrchové teploty panelu ECOSUN o příkonu 300W a YUNSOR o příkonu 206W, tedy hovoří v neprospěch panelu YUNSOR, na rozdíl od laického závěru výrobce. Panel YUNSOR se v testu přehřívá, jelikož nedokáže teplo předat do okolí a tím špatně plní svou základní funkci infračerveného topidla.
  4. Měření teplot probíhá pomocí pyrometru, přičemž toto měření bez přesné znalosti emisivity měřeného povrchu nemá žádnou vypovídající schopnost. Teplotu povrchu je u sálavých těles nutné měřit vždy výhradně termostatem s dotykovou sondou! Obecně platí, čím vyšší emisivita povrchu tím nižší povrchová teplota povrchu sálavého tělesa při daném příkonu.
  5. Povrch panelů ECOSUN je opatřen speciální vrstvou Thermoquartz a Thermocrystal a má ověřenou emisivitu 0,96. Konkurenční výrobky, používající různé druhy nátěrů, dosahují emisivitu povrchu mezi 0,70 – 0,85. Ve stejném rozmezí se při stávající povrchové úpravě pohybuje i emisivita panelu YUNSOR.
  6. Měření povrchových teplot musí probíhat za konstantní teploty a z testu není zřejmé dodržení této základní podmínky.

Jelikož nás zajímaly skutečné vlastnosti tohoto výrobku, podrobili jsme jeden kus testům v naší laboratoři. Pořídili jsme proto panel YUNSOR o následujících parametrech. Naměřené hodnoty: Příkon panelu: 206W, Napětí: 230V, Krytí IP: výrobek bez štítku – nezjištěno

Vizuální zhodnocení výrobku přineslo zjištění, mající zásadní vliv na bezpečný provoz:

Výrobek během testu přestal fungovat, po následném otevření bylo zjištěno, že vnitřní propojení pomocí zatočených drátků a nedbalého zacínování (cín při teplotách, které lze ve výrobku dosáhnout měkne a je pro toto užití nevhodný) došlo k rozpojení spoje, tento spoj byl zaizolován PVC páskou, jejíž dlouhodobá teplotní odolnost obvykle bývá do 70°C. Takto provedený spoj je smrtelně nebezpečný, jelikož může dojít k zahoření a průrazu na kostru panelu.

Další závažnou závadou byl poškozený přívodní vodič, který se prosekl o plíšek sloužící k zajištění přívodního kabelu proti vytržení. Opět se jedná o závadu mající zásadní vliv na bezpečnost tohoto výrobku. Uváděná "krystalová" technologie topného elementu spočívá v použití grafitové pasty nanesené mezi elektroizolační desky. Toto řešení se používalo v 50 a 60.tých letech před příchodem technologií tištěných topných sálavých folií a je technicky překonané.

Poté bylo provedeno porovnání účinnosti jednotlivých topných těles, pro srovnání byl použit výrobek ECOSUN 300 U s následujícími technickými parametry: Příkon panelu: 289W, Napětí: 230V, Krytí IP: 44

Kromě prostého porovnání obou panelů jsme i test panelu YUNSOR provedli ve dvou krocích. Nejprve jsme panel YUNSOR otestovali bez jakýchkoliv úprav, následně jsme přední díl (který má velký vliv na účinnost sálavého efektu) vyměnili za přední sálavou desku z panelu ECOSUN (ta je opatřena vnitřní vrstvou THERMOQUARZ® a vnější vrstvou THERMOCRYSTAL®). Ostatní součástky zůstali shodné. Měření bylo prováděno v klimatizované laboratoři, kde byla udržována konstantní teplota okolního vzduchu.

Průběh měření
Měření povrchových teplot panelů bylo provedeno příložným termostatem. Sonda byla na výrobku umístěna vždy po dobu 24hodin, aby se dosáhlo ustálené teploty. Měřily se i zadní strany panelů, aby se ověřilo, že teplo neuniká z panelů převážně zadní částí, což je nežádoucí. Konkrétně u panelu YUNSOR je z výsledků zřejmé, jak zásadní vliv mají povrchové úpravy THERMOQUARZ® a THERMOCRYSTAL® na zvýšení sálavé složky panelu v porovnání s původní povrchovou úpravou. Panel YUNSOR, opatřený naši povrchovou úpravou, se při stejném příkonu i teplotě okolí tolik nepřehřívá, protože se významně zvýší podíl sálavé složky. Tím i méně tepla uniká zadní stranou panelu.

Panel Střed panelu Zadní díl Teplota okolí
Yunsor 100,45 °C 40,15 °C 24,5 °C
Yunsor s Thermoquarz® a Thermocrystal® 94,45 °C 38,75 °C 24,5 °C
ECOSUN 300 114,5 °C 53,81 °C 24,5 °C

Pro zjištění účinnosti výrobku je nejdůležitější změřit schopnost vysálání tepla. Pro tento test jsme použili černé terče umístěné ve vzdálenosti 0,5 / 1,0 / 1,5m od panelu.

Panel 0,5m 1,0m 1,5m Teplota okolí
Yunsor 32,4 °C 27,3 °C 25,5 °C 24,5 °C
Yunsor s Thermoquarz® a Thermocrystal® 32,3 °C 27,7 °C 25,6 °C 24,5 °C
ECOSUN 300 33,9 °C 28,8 °C 26,3 °C 24,5 °C

Závěr:
Z průběhu testů jednoznačně vyplývá, že sálavý panel YUNSOR nedosahuje slibovaných parametrů a v žádném případě nedosahuje parametrů výrobku ECOSUN. Pomineme-li velmi špatné technické zpracování výrobku, hrozící až úrazem obsluhujících osob, je vzhledem k zastaralé koncepci topného prvku možné pochybovat také o jeho dlouholeté životnosti.

V Jeseníku 23. 5. 2011

TOPlist