Ochrana venkovních ploch před sněhem a náledím

"Chumelí se chumelí", krásná zimní idylka. Na každého z nás určitě působí pohled z okna na zasněženou krajinu příjemně. Horší už to ale je, když toto krásné bílé nadělení musíme odklidit, abychom se dostali do vchodu či garáže.

"Chumelí se chumelí", krásná zimní idylka. Na každého z nás určitě působí pohled z okna na zasněženou krajinu příjemně. Horší už to ale je, když toto krásné bílé nadělení musíme odklidit, abychom se dostali do vchodu či garáže. Asi každý z nás si při odklízení sněhu pokládá otázku, zda není nějaký lehčí způsob, jak se sněhu zbavit. Odpověď je jednoduchá. Použijte topné okruhy nebo rohože ECOFLOOR.

Topný systém instalovaný ve venkovních plochách ve spojení s vhodnou regulací zajišťuje trvalou jistotu, že požadované plochy budou v zimním období udržovány bez sněhu a ledu. Je to obvykle plně automatický systém, který začíná pracovat už v průběhu sněžení nebo mrznoucího mrholení a zabraňuje tak okamžitě hromadění sněhu případně tvorbě náledí. Nejde přitom jen o aplikace u rodinných domů či bytů. Vyhřívání venkovních ploch přináší obrovské výhody a úspory zejména ve veřejné a průmyslové oblasti. S vyhříváním ramp, příjezdových cest, chodníků, schodišť, nájezdů pro invalidní vozíky nebo lávek a mostů se už dnes setkáváme běžně.

Návrh a výběr systému
Pro vyhřívání venkovních ploch se obvykle volí plošný příkon 250-350W/m². V případě použití kabelových topných okruhů je jejich délkový příkon 20-30W/m. Zejména pro tyto aplikace máme v nabídce topné rohože MST 280W/m² a MDT 300W/m². Rohože se vyrábí v šíři 0,5 m a 1 m na provozní napětí 230V nebo 400V.

Regulace
Pro regulaci venkovních ploch doporučujeme reguleční set EBERLE – volné plochy, který obsahuje regulátor EBERLE EM 52489, čidlo námrazy a sněhu ESF 524 001 a kombinované čidlo teploty a vlhkosti TFF 524 002. Pokud čidlo teploty zaznamená pokles pod nastavenou hodnotu a současně druhé čidlo námrazy a sněhu zaznamená přítomnost sněhu či ledu je systém uveden v činnost. Po dobu sněžení či mrznoucího deště je vyhřívaná plocha udržována nad bodem mrazu a námraza se vůbec netvoří. V případě, že sníh roztaje nebo teplota stoupne nad nastavenou hodnotu, regulátor celý systém vypne. Při velmi hustém sněžení sníh postupně odtává a po ukončení sněžení postupně roztaje i napadaná vrstva. Systém vyhřívání je tedy v provozu pouze po nezbytně nutnou dobu, proto jsou provozní náklady velmi nízké.

Způsoby uložení
Topné kabely MPSV a topné rohože MST se zpravidla pokládají do vrstvy betonu o síle 5-10 mm, na který se poté klade dlažba případně jiná finální vrstva. Topné rohože MST jsou vyráběny z jednožilového kabelu MPSV a mají tedy dva studené konce. Pro usnadnění pokládky jsou opatřeny jedním koncem délky 5 m a druhým koncem o délce 5 m + délka rohože. Takže druhý studený konec má dostatečnou délku na návrat z nejvzdálenějšího místa rohože zpět k připojovacímu místu. Topné kabely MADPSP jsou dvoužilové (mají tedy jen jeden studený konec). Kabel je robustní konstrukce se třemi izolacemi a je možno ho položit do betonu, písku a také přímo do asfaltu. Topné rohože MDT jsou vyrobeny z tohoto typu kabelu, který je svou robustní konstrukcí a použitými materiály odolný vůči vysoké teplotě asfaltu během pokládky. Kladení kabelu přímo do asfaltu podstatně zjednoduší a urychlí pokládku ve srovnání s kabely jiných výrobců, které je nutno nejprve uložit do vrstvy betonu a teprve po dostatečném vytvrdnutí betonu je možno pokládat asfaltovou vrstvu.

Příklad uložení topného okruhu a topné rohože MADPSP do písku pod zámkovou dlažbu
Zhutněný štěrkový podklad se pokryje rovnoměrnou vrstvou tříděného písku tl . cca 3 cmNejprve je nutno rozmístit čidla tak, aby čidlo námrazy a sněhu bylo umístěno mimo topnou plochu a kombinované čidlo teploty a vlhkosti bylo v topné ploše. Na vrstvu písku se poté pokládá topný kabel fixovaný k pásku Grufast nebo topná rohož. Topný kabel a rohož se rovnoměrně zasype další vrstvou písku tl. cca 3-5 cm, do které se už klade zámková dlažba.
    

Příklad uložení topné rohože MDT do asfaltu
Příjezdové cesty není nutno vyhřívat celoplošně. Šířka rohoží MDT 0,5 m je dostatečná pro vytvoření rozmrazených kolejí pro snadný pohyb nákladních aut a návěsů i při vyšším sklonu vozovky. Základem je kvalitní zhutněný štěrkový podklad. Horní podkladní vrstva by měla být z důkladně udusaného těženého kameniva frakce 0-32.Nejprve je nutno opět zajistit umístění čidel. Při pokládce do asfaltu není možno umístit čidla předem, je tedy nutno zhotovit bednění, které se odstraní po vytvrdnutí asfaltu a čidla se ve vytvořených otvorech zalijí betonem.

Při pokládce a následném válcování hrozí poškození kabelu o ostré podkladní kameny. Doporučujeme proto pod rohože položit geotextilii, která zajistí mechanickou ochranu. První vrstvu asfaltu je nutno na rohož nanést ručně a udusání provést ručním vibračním válcem. Finální vrstvu asfaltu je možno pokládat až po vychladnutí první vrstvy. Tuto finální vrstvu už je možno provádět za pomocí těžké techniky.

A jaký je výsledek?
Vhodné dimenzování, pečlivé provedení a použití doporučené regulace jistě povede ke spokojenosti každého uživatele, který se pro tento způsob ochrany volných ploch rozhodne.


TOPlist